Przewodnik po Krakowie TH-TUH-SL>przfkr
Zapoznanie studentów z różnorodnymi, prawidłowymi technikami i metodami pracy profesjonalnego przewodnika miejskiego z uwzględnieniem specyfiki pracy z różnymi grupami zwiedzających.
Nauka prowadzenia zwiedzania krakowskimi szlakami turystycznymi z uwzględnieniem specyfiki zabytków oraz najważniejszych epok historycznych i tendencji artystycznych Krakowa.
Warsztaty rozwiązywania problemów i obierania właściwych sposobów postępowania w sytuacjach niespodziewanych, z którymi przewodnik może spotkać się podczas oprowadzania grup lub turystów indywidualnych.
Omówienie zasad etyki pracy przewodnickiej, współpracy z biurami podróży i przewodnikami wewnętrznymi muzeów oraz praktycznej organizacji programu i prowadzenia grupy podczas zwiedzania.
Praktyczna nauka pracy przewodnika podczas zwiedzania grupowego w terenie z uwzględnieniem wpływu komunikacji werbalnej i niewerbalnej na pracę przewodnika miejskiego.
Zwiedzanie ekspozycji muzealnych i obserwacja warsztatu pracy profesjonalnych przewodników (muzea, galerie itp.)
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
E_1. Zna i stosuje w praktyce podstawowe zasady pracy profesjonalnego przewodnika miejskiego po Krakowie. Posiada wiedzę dotyczącą ograniczeń, nakazów zwyczajowych, zasad etyki przewodnickiej, zachowania w zwiedzanych obiektach i współpracy z innymi oprowadzającymi. Potrafi godnie reprezentować Kraków przed zwiedzającymi jako żywa wizytówka miasta, znawca jego historii i kultury.
E_2. Potrafi oprowadzić grupę turystyczną lub turystów indywidualnych w każdym wieku, dysponując wiedzą merytoryczną, technikami praktycznymi i odpowiednim podejściem psychologicznym do zwiedzających. Potrafi pracować z zestawem tour guide, przywitać, pożegnać turystów, podziękować, poprosić o coś grupę oraz w elegancki i skuteczny sposób nakazać dany sposób postępowania.
E_3. Potrafi płynnie współpracować ze zleceniodawcą, innym przewodnikiem, przewoźnikiem miejscowym, biurem rezerwacji prawidłowo układając w czasie różne elementy zwiedzania miasta tworzące program grupy/turystów indywidualnych.
E_4. Potrafi samodzielnie przygotować schemat programu zwiedzania Krakowa z uwzględnieniem zaleceń i sugestii zleceniodawcy/klienta, budżetu i profilu grupy oraz dostępnego czasu zwiedzania.
E_5. Potrafi interesująco opowiedzieć o atrakcjach miasta Krakowa, zabytkach miejscach historycznie istotnych. Potrafi przedstawić przynajmniej najważniejsze tradycje i legendy Krakowa, ich genezę, znaczenie oraz miejsce w kulturze i tradycji polskiej. Potrafi odpowiedzieć na pytania związane z imprezami turystycznymi i folklorem miasta Krakowa.
E_5. Zna instytucje zrzeszające i pomagające profesjonalnym przewodnikom krakowskim oraz dostępne metody samokształcenia. Stosuje w praktyce zróżnicowane metody opowiadania po zwiedzanych obiektach.
E_6. Jest przygotowany merytorycznie i praktycznie do uczestnictwa w kursie dla przewodników miejskich po Krakowie organizowanym przez uprawnione do tego lokalne struktury przewodnickie oraz do przystąpienia do egzaminów federacyjnych FSP
Kryteria oceniania
1. Obecność na zajęciach (dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności; do usprawiedliwienia wszelkich dodatkowych nieobecności wymagane jest imienne zaświadczenie lekarskie lub poświadczenie stawiennictwa w instytucjach publicznych).
2. Zaliczenie przedmiotu może odbyć się na zasadzie:
a) przygotowania i osobistego przedstawienia prezentacji tematycznej, związanej z historią Krakowa i jego zabytków (prezentacja samodzielna lub grupowa - tryb przedstawiania ustalany wcześniej)
b) oprowadzania praktycznego podczas grupowego spaceru terenowego
Literatura
Historia Krakowa dla każdego, Jan M. Małecki, Wydawnictwo Literackie;
M. Rożek, Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006;
J. Adamczewski, Kraków od A do Z, Kraków 1992;
K. Kubalska-Sulkiewicz, Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 2011;
Etyka przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, Materiały z V Forum Pilotażu i Przewodnictwa w Łodzi, Monografia nr 4, Kraków 2010;
Jakość usług w pilotażu i przewodnictwie, red. Z. Kruczek, Kraków 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: