Etyka życia małżeńskiego i rodzinnego NOR-SM>Etyzmr
(1-2) Naturalna celowość zróżnicowania płciowego człowieka (płciowość jako dar natury. Biopsychiczny rozwój sfery seksualnej).
(3-4) Kryteria oceny moralnej w zakresie ludzkiej płciowości (natura osoby ludzkiej. Objawienie Boże i nauczanie Kościoła). Zadania moralne w zakresie płciowości (czystość seksualna. Rodzaje czystości seksualnej. Cnota wstydliwości).
(5-6) Małżeństwo jako instytucja naturalna - sakramentalność małżeństwa (naturalne cele małżeństwa. Istotne przymioty małżeństwa). Troska o piękno miłości małżeńskiej (pojęcie miłości małżeńskiej, przygotowanie do małżeństwa, erotyczny wymiar miłości małżeńskiej).
(7-8) Zachowania zagrażające miłości małżeńskiej (wspólne zamieszkiwanie narzeczonych przed ślubem, kryzys miłości małżeńskiej [starość, AIDS], wykroczenia przeciwstawne miłości małżeńskiej [zdrada małżeńska]).
(9-10) Owocność miłości małżeńskiej (natura i funkcje współżycia małżeńskiego, współżycie małżeńskie niezgodne z naturą biologiczną, odpowiedzialne rodzicielstwo, naturalne metody rozpoznawania płodności).
(11-12) Trudności w realizacji płodności małżeńskiej (niepłodność w małżeństwie, płodność duchowa)
(13-14) Sprzeniewierzenie się darowi płodności małżeńskiej (antykoncepcja, sterylizacja, pragnienie potomstwa za wszelką cenę - sztuczna prokreacja)
(15) Piękno miłości rodzinnej (dziecko jako dar Boży, mąż jako ojciec, żona jako matka, wychowanie dzieci - do życia w rodzinie, społeczeństwie i Kościele)
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student posiada podstawową wiedzę na temat katolickiej etyki życia małżeńskiego i rodzinnego oraz jej naturalnych i nadprzyrodzonych źródeł. Posiada wiedzę na temat celowości zróżnicowania płciowego i procesów rozwoju psychoseksualnego. Zna podstawowe zadania etyczne w dziedzinie ludzkiej płciowości, a nade wszystko w zakresie rozwoju miłości małżeńskiej i prokreacji.
UMIEJĘTNOŚCI
Student analizuje relacje małżonków i członków rodziny w kontekście katolickiej etyki życia małżeńskiego i rodzinnego. Wykorzystuje znajomość tej wiedzy w życiu osobistym i służy radą swoim bliskim.
KOMPETENCJE (POSTAWY)
W wyniku przeprowadzonych zajęć student ma świadomość wagi katolickiej etyki życia małżeńskiego i rodzinnego. Postępowanie zgodnie z jej wymogami wyrabia w nim poczucie i umiłowanie dobra. Doświadcza jego piękna, daje mu to zapał i łatwość czynienia tego, co jest dobrem oraz obrzydzenia do zła.
Kryteria oceniania
Wykład, analiza tekstu, dyskusja
Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia:
Zaliczenie przedmiotu w formie ustnej. Pytania na zaliczeniu z oceną dotyczyć będą zagadnień, które były podejmowane na wykładach, a także odnoszące się do przeczytanej lektury. Przed egzaminem istnieje możliwość dialogu i zadawania pytań wiążących się z przerobionym materiałem. Obecność na wykładach jest obowiązkowa. Podstawą zaliczenia będzie obecność na zajęciach, znajomość treści wykładów uzupełniona o literaturę.
Literatura
Literatura podstawowa:
FRANCISZEK, Adhortacja apostolska o miłości w rodzinie „Amoris laetitia” (19.03.2016), wyd. M., Kraków 20016.
JAN PAWEŁ II, Familiaris consortio. Adhortacja Apostolska o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym (22 listopada 1981)
KONGREGACJA NAUKI WIARY, List do biskupów Kościoła katolickiego „O współdziałaniu mężczyzny i kobiety w Kościele i w świecie (31.05.2004)
PAPIESKA RADA DS. RODZINY, Ludzka płciowość: prawda i znaczenie (8.12.1995)
PAPIESKA RADA DS. RODZINY, Rodzina a ludzka prokreacja (13.05.2006)
PAWEŁ VI, Humanae vitae. Encyklika o zadaniach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (25 lipca 1968).
Literatura pomocnicza:
BOŁOZ W., Etyka seksualna. Podstawy antropologiczne, Warszawa 2003.
GASIDŁO W., Z zagadnień etyki małżeńskiej i rodzinnej, Kraków 1994.
GÓRALCZYK P., Wychowawcza etyka seksualna, Ząbki 2000.
KOKOSZKA Adam, Moralność życia małżeńskiego. Sakramentologia moralna, cz. 3, wyd. Biblos, Tarnów 1996.
LAUN A., Przewodnik dla zakochanych. Miłość i partnerstwo w perspektywie katolickiej, tłum. M. Mijalska, Kraków 2001.
MARCOL A., Etyka życia seksualnego, Opole 1995.
Miłość, płciowość, płodność. Aktualne problemy etyki seksualnej, red. P. Morciniec, Opole 2007.
Miłość, wierność i uczciwość małżeńska. Przesłanie moralne Kościoła, red. K. Jeżyna, T. Zadykowicz, Lublin 2006.
OLEJNIK Stanisław, Teologia moralna życia społecznego, wyd. WWD, Włocławek 2000, s. 264 - 345.
TROSKA Jerzy, Moralność życia płciowego, małżeńskiego i rodzinnego, Poznań 1998,
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
Zaliczenie przedmiotu w formie ustnej. Pytania na zaliczeniu z oceną dotyczyć będą zagadnień, które były podejmowane na wykładach, a także odnoszące się do przeczytanej lektury. Przed egzaminem istnieje możliwość dialogu i zadawania pytań wiążących się z przerobionym materiałem. Obecność na wykładach jest obowiązkowa. Podstawą zaliczenia będzie obecność na zajęciach, znajomość treści wykładów uzupełniona o literaturę. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: