Stary Testament (Pięcioksiąg) T-KP-SJ>states-c-5
Lektura Pięcioksięgu ukazuje dzieje zbawienia od stworzenia świata aż do śmierci Mojżesza. Ważnym zagadnieniem zaprezentowanym na jego kartach jest prehistoria biblijna (Rdz 1- 1). Księgi Wj-Kpł-Lb-Pwt koncentrują się na Przymierzu synajskim i jego znaczeniu w dziejach narodu wybranego, kształtowaniu się jego tożsamości. Pięcioksiąg powstał w drodze redakcyjnej licznych tradycji i zawiera reinterpretację historii dokonaną w ludzie Izraela na przestrzeni stuleci.
W cyklu 2023/2024-Z:
Teksty biblijne są nie tylko opisem dziejów historii zbawienia, ale stanowią objaśnienie dla pragmatyki życiowej, liturgicznej i moralnej Izraela. Niektóre te czynniki znalazły kontynuację w NT, inne zaś uległy przeobrażeniu bądź zaniknęły zupełnie. Ćwiczenia do wykładu z Pięcioksięgu podejmą następoujące zagadnienia: genealogie i ich znaczenie dla tożsmości indywidualnej i zbiorowej; opis zaistnienie zła w stworzonej rzeczywistości (Rdz 1-11 protohistoria); obietnica złożona patriarchom (Abraham, Izaak, Jakub); przymierze jako kluczowy temat całego objawienia biblijnego; dekalog; postać Melchizedeka i jego typologiczny związek z Chrystusem; biblijne święta Izraela (Pascha, Sukkot, Szawuot); Jom Kippur (Kpł 16) - obrzędowość pokutna. |
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
Student zrozumie genezę i uwarunkowania historyczno-kulturowe tekstów biblijnych oraz zmiany metod ich interpretacji na przestrzeni wieków.
Zna treść wszystkich ksiąg Starego Testamentu.
Ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu teologii i egzegezy Starego Testamentu.
Umie samodzielnie przygotować opracowanie biblijnego wątku teologicznego i egzegezy wybranego fragmentu Pięcioksięgu oraz zaprezentować je pisemnie lub ustnie.
Jest świadomy związku między Starym a Nowym Testamentem (zasada zapowiedź – wypełnienie).
Kryteria oceniania
1. Podstawowym warunkiem zaliczenia ćwiczeń ze Starego Testamentu - Księgi historyczne – Pięcioksiąg jest uczestnictwo w zajęciach (dopuszcza się nieobecność na dwóch godzinach ćwiczeń).
2. Student zobowiązany jest do przygotowania i wygłoszenia referatu z ewentualnym użyciem środków audiowizualnych na temat fragmentu z Pięcioksięgu wskazanego przez wykładowcę - długość wystąpienia max. 20 min. Opracowanie tekstu pisanego na dany temat max. 5 str A4 lub prezentację należy przekazać prowadzącemu ćwiczenia najpóźniej na przedostatnich zajęciach, składających się na ten kurs.
3. W ustalonym z prowadzącym terminie student rozwiązuje test ze znajomości treści wybranej księgi Pięcioksięgu - warunek zaliczenia testu to 50% pozytywnych odpowiedzi +1.
4. Każdy student zobligowany jest do aktywnego uczestnictwa w zajęciach - dyskusja w oparciu o materiały i artykuły przekazywane przez prowadzącego na każde ćwiczenia.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Brzegowy T., Pięcioksiąg Mojżesza. Wprowadzenie - egzegeza – teologia, wyd. V. zmienione i poszerzone, Tarnów 2010.
Lemanski J., Pięcioksiąg dzisiaj (StBib 4) Kielce 2002.
Synowiec J. S., Gatunki literackie w Starym Testamencie, Kraków 2003
de Vaux R., Instytucje Starego Testamentu, t. I-II, Poznań 2004.
W cyklu 2023/2024-Z:
Literatura podstawowa |
Uwagi
W cyklu 2024/2025-Z:
Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: